Ciprus – 3. nap

Ma elmerültünk kicsit a történelemben, Páfoszban található királysírokat néztük meg.  A földalatti sírok romjai a Kr. e. 3. századból származnak. A név kissé megtévesztő, hiszen nem valódi királyokat temettek ide, hanem nemesek és fontos tisztviselők nyughelyeként szolgált a terület. A lelőhelyen, mely a fennsíkon áll és csodás kilátást nyújt a tengerpartra, mintegy 100 sír található. Ez is olyan tevékenység, amit nyáron biztos nem bírnék elviselni a hőség miatt, hiszen az egész parkban szinte semmi árnyék nincs. Viszont most januárban, a legjobb, amit tenni lehet itt. 

A kikötő melletti kis utcákban sétálva fedeztük fel ezt a kis templomot és ásatási területet, amit Panaja Hrisszopolitissa templomnak neveznek. A templom a 13. században épült, de még ma is tartanak itt miséket. Több oszlopot is találhatunk itt, de csupán egyetlen rendelkezik egy kis táblával: Szent Pál oszlopa. A hagyomány szerint Pált ehhez az oszlophoz kötözték és 39 korbács ütést mértek rá a római kormányzó utasítására, aki nem volt hajlandó megtérni a keresztény hitre. (nincs róla fotóm) 
Megnéztük a belvárost is, nem volt túl nagy élet ott.

Miről híres még Ciprus? Arról, hogy a görög mitológia szerint Ciprus délnyugati partvonalán, Páfosz közelében a tenger habjaiból itt emelkedett ki Afrodité, a szerelem és szépség istennője. Hát ezt a helyet nekünk is látnunk kellett, így egy rövid autóutat követően el is merülhettünk a mitológiában. Megérkeztünk a tengerpartra a sziklákhoz, melyhez több történet is kapcsolódott. Megtudtuk, hogy Afrodité szikláinak az eredeti elnevezése, a Petra Tou Romiou, azaz a római sziklája, ugyanis a híres bizánci hős itt állta útját a portyázó szaracénoknak. Emberfeletti erejével leszakított egy hatalmas sziklát a part menti hegyekből és a tengerbe hajította, szétzilálva ezzel a szaracén hódítók erejét.
Az évszázadok során a szerelmesek saját mitológiával bővítették Afrodité szikláinak legendáját, miszerint azok a párok, akik háromszor körbe ússzák a híres sziklát, elnyerik az örök szerelmet és mindörökké együtt maradnak. Azért az útkönyvek óvva intenek a szikla körüli úszástól, mert sokszor nagyon erős itt az áramlat és nagyok a hullámok, ami miatt egy ilyen körbeúszásos vállalkozás elég veszélyes lehet. 
Megcsodáltuk itt is naplementét, majd visszamentünk Páfoszba, megvacsoráztunk a már törzshelyünkké vált Afrodité étteremben.